11 listopada 2013 r. - „Parafialne Święto Niepodległości”.

           Parafialne obchody 95 rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się w Biedrzychowicach, gdzie po uroczystej Mszy św. mieszkańcy zgromadzili się przy nowo powstałym pomniku. Na płycie pomnika obok godła państwowego widnieje napis: „WIECZNOŚĆ PRZED NAMI I WIECZNOŚĆ ZA NAMI. A DLA NAS CHWILE MIĘDZY WIECZNOŚCIAMI”.
W DOWÓD PAMIĘCI TYM KTÓRZY BYLI, SĄ I NASTANĄ.
MIESZKAŃCY BIEDRZYCHOWIC. 11 . XI . 2013

Po poświęceniu pomnika, oficjalnego odsłonięcia tablicy dokonali Wójt Gminy, Sołtys Biedrzychowic oraz ks. Proboszcz. Po przemówieniach p. Sołtysa i p. Wójta, przy hymnie państwowym wciągnięto flagę państwową na maszt.
Na koniec obecni mieszkańcy zrobili sobie wspólną fotografię.

Obchody w Bieniowie rozpoczęły się o 11, Mszą Świętą za Ojczyznę, na którą przybyły poczty sztandarowe: OSP Bieniów, Koła Łowieckiego Raróg oraz Koła Pszczelarzy. Obecni również byli harcerze z flagą narodową.

Po mszy świętej w pochodzie mieszkańcy przeszli pod pomnik Osadników Bieniowa, gdzie złożono wieńce i znicze pod pomnikiem oraz przy kamieniu upamiętniającym ks. Macieja Sieńko, uczestnika wydarzeń sprzed 95 lat.
Zmówiono też krótką modlitwę za poległych w obronie ojczyzny.

Następnie mieszkańcy przeszli do świetlicy, gdzie mogli obejrzeć krótki film p. Stanisława Kozaczyńskiego o ks. Macieju oraz spektakl w wykonaniu klasy VI Szkoły Podstawowej „Życie i walka ks. Macieja Sieńko – Orlęcia Lwowskiego”.

Przybyłych przywitali p. Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieniowie oraz p. Sołtys i p. Wójt, którzy wygłosili krótkie przemówienia okolicznościowe. 

Po krótkiej przerwie kawowej rozpoczął się „II Festiwal Pieśni Patriotycznej”.

W Festiwalu udział wzięło17 zespołów, w tym 3 dziecięce i młodzieżowe, z terenu powiatu żarskiego oraz z Nowogrodu Bobrzańskiego.

Program prowadzili ks. Proboszcz Parafii Bieniów, który objął patronat honorowy nad Festiwalem oraz Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Zdrowia Gminy Żary.

W festiwalu udział wzięli: Zespół dziecięcy „Betania” z Bieniowia, „Muzykująca Rodzina” z Łukaw, „Bieniowianki” z Bieniowa, „Szyszynianki” z Biedrzychowic, „Jarzębina” z Sieniawy Żarskiej, „Wesoła Gromada” z Mirostowic Górnych, „Bobrzanki” z Nowogrodu Bobrzańskiego, „Łazowianki” z Łazowa, „Wrzos” z Mirostowic Dolnych, „Mała Tęcza” oraz „Jutrzenka” z Olbrachtowa, „Wicinianki” z Wiciny, zespół harcerski oraz „Czerwona Jarzębina” z Lubanic, „Chabry” z Złotnika, „Karolinki” z Grabika i ”Złoty Kłos” z Marszowa.

W repertuarze zespołów usłyszeliśmy wiele znanych i tych mniej znanych pieśni, między innymi: „O mój rozmarynie...”, "Rozszumiały się wierzby płaczące", "Przybyli Ułani", "Piechota", "Hej, hej ułani", "Szli na zachód osadnicy", "Na barykady", "Rozkwitały pąki białych róż", "Legiony", "Ojczyzna ma", „Witaj Zosieńko”, "Rozszumiały się wierzby płaczące", "Myśmy są wojsko", "Serce w plecaku" i wiele innych.

Wszystkie zespoły, które wzięły udział w festiwalu otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki, które wręczali p. Wójt  wraz z p. Przewodniczącym Rady Gminy w Żarach.

Po części oficjalnej, w miłej atmosferze i dobrych humorach przystąpiono do wspólnego biesiadowania.

Organizatorzy festiwalu to: Gminna Biblioteka Publiczna, Proboszcz Parafii Bieniów, Koło Gospodyń Wiejskich, Rada Sołecka, Ochotnicza Straż Pożarna oraz Stowarzyszenie "Razem".

mk

 

foto: mk

 

 


 

Strona główna