Jasiennik - zaginiona i zapomniana wieś.

            Jasiennik, łużycka nazwa miejscowości Jesewyn, niemiecka Jehsen - wieś, następnie kolonia wchodząca w skład majątku Białowice.
Pierwsza powojenna nazwa miejscowości to Bielnice-Jasień. Na mapie powiatu żarskiego z 1948 r. miejscowość oznaczona jako Jasioń, taką samą nazwę znajdziemy na mapie województwa zielonogórskiego z 1967 r.  Na niektórych późniejszych mapach miejscowość jako Jasionówka, przez mieszkańców nazwana Jasiennik.
Wieś leżąca na skraju Mokradeł Białowickich, między Białowicami a Biedrzychowicami.

Nazwa miejscowości pochodzi najprawdopodobniej od słowa "Jazor", co oznacza "Jezioro". Według przypowieści osadę otaczały 3 jeziora, a mieszkańcy zajmowali się między innymi rybołówstwem.
Około 500 r. p.n.e. w okolicy późniejszego Jehsen znajdowała się osada rybacka, która została zniszczona przez Scytów.

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1381 r., gdzie w rejestrze Państwa Stanowego Żary widnieje nazwa Jesewyn, która zajmuje powierzchnię 12 huben flamandzkich. Właścicielem majątku był Frederich von Wedebach.

Pod koniec XVI w miejscowość należy do nowopowstałej Parafii Friedersdorf (Biedrzychowice), później znów wraca do Parafii Billendorf (Białowice)

Wieś całkowicie spłonęła podczas wojny 30-letniej. Po wojnie odkupili wieś Promnitzowie.

W 1895 r. Jehsen liczy 47 osób.

W 1945 r. we wsi jest 13 gospodarstw a zamieszkuje ją około 50 osób.

Po wojnie wieś należała do Parafii Bieniów.
Ksiądz proboszcz Maciej Sieńko nie raz wracając z mszy w Białowicach, wracał przez Jasiennik i wstępował do swoich parafian. Wieś opustoszała pod koniec lat 60', budynki rozebrano a cegły podobno wysłano na odbudowę Warszawy.
Obecnie po wsi praktycznie nie ma śladu, jedyną oznaką że kiedyś istniała tu wieś to stary krzyż, który tu postawiono w latach 50'.

Jasiennik spotkał podobny los jak legendarną wieś Mühlsdorf, która zniknęła w średniowieczu, a znajdowała się niedaleko w odległości ok. 2 km.

Teren jest podmokły i po większych opadach deszczu, trzeba uważać, gdzie się idzie. Miejsce jest obecnie ostoją zwierzyny i ulubionym miejscem myśliwych.
Najkrótsza droga do Jasiennika prowadzi z Białowic, ale  dostać się też tam możemy, jadąc z Biedrzychowic.
Jadąc trasą rowerową (zielonym szlakiem) z Biedrzychowic do Włostowa, po przejechaniu ok. 1 km, znajduje się rozwidlenie dróg, na którym znajduje się kamienny drogowskaz z 1847 r. Z prawej strony jest napis Nissmenau i Chrystianstadt - kierunek Krzystkowice i Włostów, z lewej Jehsen - Jasiennik. Jadąc dalej w lewo, po przejechaniu około pół kilometra znajduje się tu następne rozwidlenie na którym stoi kapliczka.
Droga w prawo prowadzi bezpośrednio do Białowic, w lewo i później prosto - do Jasiennika. Była to najkrótsza droga, teoretycznie po około kilometrze powinniśmy być na miejscu. Droga w tej chwili jest zarośnięta a na dodatek "lasy" zajęły część drogi, sadząc na niej las tak, że  trzeba się przedzierać przez zarośla.
Na mapie powiatu żarskiego z 1948 r. ( w tym czasie Jasioń należał do powiatu żarskiego), oraz województwa zielonogórskiego z 1967 r. zaznaczono dojazd do miejscowości od strony Biedrzychowic. Kiedy "lasy" przejęły drogi? Niestety niewiadomo.

Z tego miejsca jest inna trasa, ale jest początkowo kręta i trzeba nadłożyć drogi. Przed ścianą lasu skręcamy w lewo, droga później poprowadzi nas w prawo, z góry prosto, aż dojdziemy do drogi porzecznej, gdzie skręcamy w prawo.

Łatwiejsza droga, bardziej przejezdna, to jedziemy z Biedrzychowic w kierunku Guzowa, po około 2 km skręcamy w prawo i po następnych 2 km jesteśmy na miejscu. Drogi na razie nie są oznaczone, więc trzeba uważać, aby nie pobłądzić. Jak się nie zna trasy, lepiej samemu się tam nie wybierać.


Mapa z 1750 r. z miejscowością Jehsen.

Mapa z 1936 r. - kolonia Jehsen.

1946 r. - Wpis do księgi parafialnej Bielnice-Jasień

 Mapa Powiatu Żarskiego z 1948 r. - Jasioń

Mapy Województwa Zielonogórskiego z 1967 r.- Jasioń.

Mapa M-33-7-C  - Jasień z 1983 r. - Jasionówka.

Kamienny drogowskaz w prawo Nissmenau.

1847 r. w lewo Jehsen.

Rozstaje dróg - na wprost Biedrzychowice.

Kapliczka, na lewo do Jasiennika, na prawo Białowice.

Kapliczka postawiona w 2005 r.

Krzyż w Jasienniku z lat 50'

Niebezpiecznie, koło brzozy odkryta studnia.

Krzyż, w cieniu dęba.

Po gospodarstwach pozostały zarośnięte fundamenty...

... i fragmenty ogrodzenia.

Widok na mokradła.

Ulubione miejsce myśliwych.
   

mk

2014 r.
Ostatnia aktualizacja 25.02.2018 r.

 

 


Strona główna